Yedek dediğinde ister istemez alternatif kelimesi ile eş değer anlam taşıdığından benim oldukça rahatsız olduğum bir kelimedir. Hangi cümle içinde kullanılırsa kullanılsın manası çok pozitif değil nedense. Yani yedek subay, yedek lastik, yedek parça kıvamında hiç değil benim bahsettiğim cümle içerikleri… Sesli gülebilirsiniz…

Spor dallarında sıkça rastladığımız “yedek kulübesi”, futbol sahasında yedek oyuncuların ve diğer kadronun 14 kişilik olarak tasarımları yapılmış ve farklı malzemeler eşliğinde üretimi sağlanan alandır. Ah ne tatlı, ne de profesyonel aslında tabii keşke de öyle kalsa.
Konunun az çok ilişkilere değeceği belli anladığınız üzere. Hatta azdan daha çok değeceğim. Belki birilerinin yaralarına, birilerinin de yararına olur diye düşündüm. Gene tutamadım kendimi yazdım.

Yedek kulübesi maalesef yürümeyen ilişkilerin yer yer bekleme odası yer yer de topluma kazandırılamamış kısmıdır. İlişki dediysem arkadaşlıkları da vurguluyorum elbette. Kesinlikle tatsız bir statüdür. Statü olmaktan çok zorla edinilmiş vasıftır. Her zaman içinde olduğunuzu sandığınız güvenli ortamın tam ortasındayken bir anda faal olma durumunuz sona erer. Oyundan çıkarılırsınız. Bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Sıkıntı yok. Zaten bunu yapan da çok bilinçli sayılan bir kişilik olarak kabul görmez.

Daima esas oyuncular vardır… Satranç gibi aslında bir bakıma tabii buna zekâyı katmıyorum. Nerde? Zekâ olsa kulübe olur mu hiç?
Kendinizi ne zaman esas oyuncu bildiğiniz durumun aksine bir bakıvermişsiniz beklemeye alınmışsınız.
Şey gibi… Aradığınız kişi şu an başka biriyle görüşüyor… Ben çok sinir olurum bu mesaja. Meşgul olsa daha tatmin edici. Hani sırada bekletiliyorsun o derece aradığınız kişi başkasıyla görüşüyor. Aleni yani!

Zekâ dedim sanırım… Yanlış olmasın şimdi. Zekâya sonsuz saygı duyarım hele hele ince dokunuşlarla süslenmiş tavırlar en sık rastlanılandır normalin tersine. Tabi algı meselesi. Hal böyleyken kimisi farkında bile olmadan bunu yaparken bir de bunun tam tersi örnek var.
İşte onun adı tam olarak beyin galaksisi olmalı. Ne mi? Hemen açıklık getiriyorum.

Biri bitmeden diğerine başlayan cinsler var. Orada zaten yedek kulübe direk inşa edilmiş canım hatta hiçbir masraftan da kaçınılmamış. Ancak burada ki durum gayet bilinçli. Cebimde dursun belki ileride kullanırım düşüncesiyle kendini garantiye alanlar diyarı. Hoş geldiniz o halde. Ama keşke kendinizle birlikte sefa da getirseydiniz şimdi ne gerek var değil mi cefaya. Hem de tozpembe hayaller kurarken karşındaki kim bilir. İnsan karşısındakinden ayrıldığında direk nispet yapma içgüdüsüyle yedek kulübesini devreye sokuyor. Bunlar önceden seçilmiş kurbanlar tabii ki. Onlarında yedekleri var herhalde. Ama nasıl bir dürtüyse bu kendini geri alamıyor, bir duruş sağlamayı bırak direk yenisine. Yahu nasıl olur arkadaş ihanet et daha iyi diyesi geliyor insanın. Ama nasıl bir tutkuysa bu kişi boş kalmamak için next diyor. Hadi ilişki içinde sırasız haksızlığa uğradın, karşında ki ağaç görünümlü canlı bunu hak etti diyelim. Neresinden bakarsan tutar yanı yok.
Başkalarına verecek hesabında yok anlıyorum ama nedir bu durum. Yani yedek kulübesi sadece burun karıştırılan bir yer olarak kalsaydı ne vardı sanki? Yok, ama illa ki ortalık karıştıracak cinsten hamleler.

Özellikle bugün dünyası bundan besleniyor bu net. Ve bunu umarsızca göstere göstere yapıyorlar. O yüzden kimsenin yedek kulübesi falan olmayın. Bunu çok fazla belirleme şansınız olmasa bile en azından ilişkiye bir çatı olarak başlayın. Çünkü görüyorsunuz ki aniden oyundan alınabiliyor ve aynı hızla da tekrardan oyuna dâhil edilebiliyorsunuz.

Kadın ya da Erkek olarak değinmiyorum. Evet, ortalama da erkeklerin sadakatsizliği daha gözle görülür ancak kadınlarında bu yola sıkça başvurduklarını bildiğimden lütfen bir kalpte 2 kişiyi hatta fazlasını taşımayın. Ortada kalp falan kalmadıysa da zaten yalnızlık Allaha mahsus.

Gönlü sizde gözü dışarıdaysa önce bir göz doktoruna götürün baktınız çare bulamıyorsunuz açısını değiştirin. İyi görsün gözünü de gönlünü de.

Aşk her daim asalet ister ne kadar yerlerde süründürse de. Sadakat ve saygı olmadan asla olmaz. Güven yeniden inşa edilebilir bir duygudur ancak en şiddetli depremler öncesinde hep kırıklar kalır yerin dibinde ve de asla onarılamaz. Aşk iki kişiliktir. Marifet ise bunu birden fazla yürek taşıyarak yaşamakta değil, sadece bir yüreği taşımaktan geçer.

Vazgeçilmez diye bir şeyde yoktur esasen. Ama vazgeçilmez değilken yedek olmanın da âlemi yok.
Siz siz olun kimsenin alternatifi olmayın. Hazır da duran cumartesi geceleri aranan ya da acil tatil arkadaşı olarak beklemede falan durmayın.

Her şey gelip geçici bari siz kalıcı olun.

Sevgilerimle,
Merve♥

 

 

Çok sevdiğim www.eksisozluk.com içinden bazı komik alıntılar…

♣İki türlü yedek olur, biri kaleci diğeri oyuncu. Kaleci ise takımın aldığı primlerin (gezme, tozma, öpüşme vs.) tamamından yararlanırken, oyuncu yedek ise hiçbir şeyden yararlanamaz, anca yedek kulübesinde çekirdek yer.♣

♣Yedek canı olanların yapmasının daha uygun olacağı yedekleme türüdür.♣

♣Sevgililerden biri şarj olurken kullanılan sevgili. 3 ila 5 saat filan gider bu.♣

♣Uğruna bir şiir yazdığım unvandır. Şöyle ki;
Ben kızların yedek sevgilisiyim
Kâh kulübede bekler kâh oyuna girerim
Ne zaman çağrılsam erinmem koşa koşa giderim
Yani sizin anlayacağınız ben bu işlerin genç semihiyim♣

♣Kişilik spazmı geçiren adamların hayatında yüzlercesi vardır, yeriniz anında dolar; verilen, yitirilen onca çok söz vardır. Tatsızca gülümsetir, ne çok sevilmiştir oysa…♣

♣Yedekliyorsan, yedeklenirsin cınıms.♣

Bu yazıyı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim gerçekten iyi tespitler.

http://www.posta.com.tr/yazarlar/mehmet-coskundeniz/cepteki-kadin-misiniz-yedekteki-erkek-mi-251531

 

2 cevaplar
  1. Holigan
    Holigan says:

    sandımki futbol ile ilgili bir yazı bir baktım alaksız. ama etkilendim. ve çok doğru tespitler. tebrikler.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir