ALMA-ATA
ÜŞÜMEYİ TEK SEVDİĞİM YER SENSİN
bir de elimde değil

#winteriscoming😂

Hani Rus Ülkelerine falan çok bayıldığımdan değil de tabii haksızlık etmemek gerek zevkler ve renkler konusu… Ama ben burayı nedensizdir çok seviyorum, soğuktan nefret etsem de Kazakistan’ı ve özelliklede Almati’yı ayrı tutuyorum yahu…
Mutlaka gittiğiniz yer sizde güzel anılar bırakmışsa güzel hatırlanır bu kaçınılmaz… Hatıralar adı üstünde yangın yeri bile olsa her zaman sana güzel hatırlatacaktır orayı ;)…

Bir bakalım neresiymiş burası…
Almatı, Almaty eski adıyla (Alma-ata) Kazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Kazakistan’ın 2.000.900 nüfuslu ve en büyük şehridir. 1854 yılında Ruslar tarafından sınır kalesi olarak kurulmuş aslında bu şehir. Orta Asya’nın en kozmopoliti olarak bilinse de orada hala ilerleyemeyen kültürel farklılıklar var aramızda.
1991 yılında Kazakistanın Sovyetler Birliğinden ayrılıp bağımsızlığını kazanmasıyla Almati hızlı bir değişim içine girdi de denebilir.
Çin sınırına yakın olduğu gerekçesiyle yani tamamen siyasi sebeplerle başkent statüsünü kaybetmiştir…

Ne Zaman Gitmeli…
Özellikle kış ayları oldukça soğuk olan Almaata için en iyi ziyaret edilecek zamanlar bahar ayları! Bu tabii ki kişisel bir seçim bence yaz ya da kış fark etmez. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 22 derece, kış aylarında ise -8 derecedir. Kıta iklimine sahip Almaata’da gündüz ve gece sıcaklığı arasında önemli farklar olur. Özellikle kış aylarında geceleri hava sıcaklığı -26 derecelere kadar düşebilir. Sırf bu yüzden yaz mevsiminde gitmeyi tercih edebilirsiniz elbet… Ama inanın ki o lapa lapa yağan kar bile öyle güzel yakışıyor ki buraya aslında her şey yerinde güzel… Kış sporları için şehre gidecek ziyaretçiler Kasım ayından Nisan ayına kadar kar bulabilirler.

Nerede Kalınır?
Ben her gittiğimde Rixos Almaata’da konakladım. Ve itiraf ediyorum gördüğüm en harika şehir otelidir. Rixos’ların zaten kendine özgü bir klası var tabii ona söz etmiyorum ama burası başka bir otel başka bir hava…

Uçaktan indikten sonra sabaha karşı otele varıyorsunuz kahvaltınız hazır hani minnoş bir tabak hayal etmeyin asla koskoca bir açık büfe o saatte varan misafirler için hoş geldiniz diye sizi bekliyor. Hatta sabah 05.00 diyelim varış saatiniz sizi bekleyen bir sushi bar bile var… siz düşünün.

Acıktım!!!

Hayvancılık burada çok gelişmiş olduğundan Kazakların yemekleri daha çok etli yemeklerden oluşuyor. Süt ve süt ürünlerini de bu sebeple bolca ve çeşit çeşit bulabilirsiniz. Bunun dışında mantı, pişi, samsa gibi hamur işi ve börekleriyle de hemen her yerde karşılaşabilirsiniz.
Kazakistan deyince ilk olarak akla at eti geliyor. Evet, şehirde at eti diğer et türlerinden çok daha makbul! Özel olarak kesip yemek için at besliyorlar. Tabi ki diğer etlere göre çok daha pahalı.
Meşhur yemeklerinin arasında başı “beşparmak” çekiyor. İsteğe göre at eti ya da diğer etlerden hazırlanan bu yemek, et ve et suyu ile haşlanmış bir çeşit yufka ile yapılıyor. “Kazi” ve “Chuzhuk” dedikleri at etinden yaptıkları sucukları, “Kurdak” denilen kavrulmuş koyun sakatat ve yağlarından yapılmış bir et yemeği de yöresel yemekler arasında yer alıyor.

👉Manga Sushi
👉Alasha
👉Cafe M👉👉ehd-Al
👉Rixos Hotel güvenle gidilebilecek yerlerden…

En önemli yerel içecekleri ise kısrak sütünden mayalayarak ürettikleri alkollü bir içecek olan Kımız!
Bu yöresel yemeklerin dışında İtalyan, Fransız, Çin, Özbek, Rus mutfağı gibi çok fazla çeşitte restoran bulabilirsiniz.

Nereye Gidilir?
Almatı cami, katedral, kilise gibi insan yapımı eserler görebileceğiniz gibi muhteşem dağlık ve yeşillik bölgelerinde piknik, dağ yürüyüşü, dağcılık yapabileceğiniz bir yer. Öte yandan kış turizmi ile ön planda! Kasım ve Nisan ayları arasında şehri ziyaret ederseniz şehirdeki kayak merkezlerinde spor da yapabilirsiniz.

Şelaleler, göller gibi doğal manzaralı bölgelerini gezebilir, teleferikle şehrin yüksek yerlerinden manzara seyredebilirsiniz.

Şehirde birçok tiyatro, opera ve bale gösterisi izleyebileceğiniz sanat merkezleri de çoğunlukta!

 

Gece Hayatı!!!
Almaata’nın gece hayatı Orta Asya’nın en iyisi olarak bilinir. Güneş batarken gençler sokaklarda ellerinde dürümler ve biralarıyla sokaklara dökülür. Hafta sonları daha da hareketlenen eğlence merkezleri hafta içi biraz durgundur. Yine de şehrin canlı bar kültürü nedeniyle hafta içinde de eğlenecek birçok yer bulabilirsiniz.

Bunlar kaynak bilgiler tamam ama katılıyor musun diye sorarsan sonunaaaaa kadar diyorum… 😉
Hayatımın en güzel gece gezmelerini burada yaptım hatta yanlış zaman yanlış kafa desek asla kıskanç olmaz erkek arkadaşımla bile giderdim…

Dostyk caddesinde yer alan Guinness Pub, hem yerli halk hem de yabancılar için oldukça popüler bir yer. Giriş ücreti alınmayan bu mekânda dünya mutfağından seçmeler tadabilir, ithal bira içebilir ve canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Bunlar dışında Cuba, San Siro, Chukotha, Esperanza, Soho Club gece vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz mekânlar arasında yer alıyor.

Esperanza bunların en iyisi desem haksızlık etmiş olmam asla… Mekân içinde 3 ayrı mekan daha var ve her mekanın içinde de ayrı özel vip girişler var. Diğer mekânlardaki müzikler main-hall yani esas ana alanda ki müzikle asla karışmıyor zaten en güzel özelliği de bu olduğundan bana Frankfurt’taki Cocoon Kulübü hatırlatıyor.

Mutlaka bir gün geri gitsem gene gider gene eğlenirim öylesine özlüyorum…
Bazı mekânlarda kıyafet kontrolü yapıldığını da hatırlatalım. Gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var. Almaata’da bazı gece kulüplerine girebilmek için oldukça şık olmanız gerekebilir.
Asla unutmayın!!! Kazak diyerek geçmeyin onlar kültürel olarak yer yer çoğu din ve kültüre göre sizi şaşırtabilirler. Gece hayatı ve beklenilen müşteri kalitesi de bir o kadar özel bazı mekânlarda o yüzden yanınızda mutlaka iyi kıyafetler olsun derim…

Haydi, Paraları Harcayalım Canikommm…
Alışveriş derseniz işte orada çok tatmin olmuş bir yabancı değilim sanırım standartları zorlama konusunda tepeden bakıyor olmamla alakalı ancak dürüst olalım mağazalar öyle de vauwww değil maalesef… Şehirde ayrıca üst marka mağazaların olduğu Silk Way City, Mega Center Almaata ve Ramstor alışveriş merkezlerini de gezebilirsiniz.

TsUM adı verilen bir diğer alışveriş merkezinde ise giyim, çini ve cam hediyelik eşyalar, kozmetik ürünler bulabilirsiniz. Burası birçok küçük mağazan oluşan bir alışveriş kompleksi. Geleneksel takılar, süs kılıçları, kürk şapkalar gibi yerel hediyeler almak istiyorsanız şehir merkezinde yer alan TsUM’u mutlaka ziyaret edin. Belki burası ilginizi çekebilir.

Kazak ya da eski Sovyet ülkelerinden gelen sanatsal ürünlerle ilgileniyorsanız Tengri Umai’ye uğrayın. Bunun dışında bu tip ürünleri Kasteev Ulusak Müzesi, Almaty Sanat Merkezi ya da Rysbek Akhmetov Sanat Galerisi’nde de bulabilirsiniz.

Ama önermeden geçemeyeceğim ben tesadüfen keşfetmiştim. Baykal Gölünden çıkarılan mineraller (tuz) kullanılarak yapılan efsanevi Votkası. Ve benim vazgeçilmezim kömür hapı bolca alınır eşe dosta hediye edilir. Sonra bir sürü insanın duasını alırsınız. Nerede kullanıyorsun bunu Merve diye soruyorsanız eğer lütfen linki takip edin…👇🏻

http://www.diyetz.com/aktif-komur/

Ulaşım…
Burada bir olay daha var ki sizi çok şaşırtacak eminim… Şehirde tabii ki taksi var ama taksi dışında da sivil sürücüler de taksi olabiliyorlar yani bu çok doğal. Yolda el işareti yaptığınız da önünüzde duran ticari olmayan bir araçla da gayet rahat bir şekilde anlaşmanız halinde dilediğiniz yere gidebilirsiniz…

Önemli Bilgiler🕵

Para Birimi: Kazak Tengesi (KZT) kullanılmaktadır.
100₺ – 9.388 KZT ye denk gelmektedir.
Ülkede dövizle alışveriş pek yaygın olmadığından giderken yanınıza alacağınız Amerikan Doları ya da Euro gibi dövizleri döviz bürolarında bozdurmanız gerekiyor. Fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın.
Resmi Dil: Kazakça ve Rusçadır.
Saat Farkı: GMT+4
Din:Müslüman

Türk Konsolosluğu: Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanmış bulunan vize muafiyeti anlaşması çerçevesinde vatandaşlarımız 30 günü aşmayan seyahatleri için Kazakistan’a vizesiz olarak gelebilmektedir. Kazakistan’da daha uzun süreyle ikamet etmek isteyen vatandaşlarımızın bulundukları ülkedeki Kazakistan temsilciliğine giderek amacına uygun vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
Başkonsolosluk Santral: +7 727 278 41 65
Acil Durum Nöbetçi Telefon Numarası: +7 701 971 62 80
Konsolosluk Şubesi: +7 727 278 4176

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Almaata’ya direkt seferleri bulunuyor. Atlasjet, Air Astana, Transaero Havayollarını tercih etmek isteseniz Moskova ya da Aktau üzerinden aktarmalı olarak şehre gidebiliyorsunuz. Direkt uçuşlar yaklaşık 5,5 saat sürüyor.

Unutmayın;
1 Ocak – Yılbaşı,
22 Mart – Nevruz- Bahar Festivali,
1 Mayıs – Kazakların Birlik Günü,
9 Mayıs – Zafer Bayramı,
30 Ağustos – Anayasa Günü,
25 Ekim – Cumhuriyet Bayramı ,
16-17 Aralık – Bağımsızlık Günü Kutlamaları
TATİLLLLLLL!!!!!

Kaynaklarım
http://almati.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=127557
https://www.enuygun.com/ucak-bileti/almati-sehir-rehberi/
http://www.diyetz.com/aktif-komur/
http://almaty-tr.rixos.com/</p>

Şimdiden İyi Tatiller Diliyorum 😉
Yanınıza Sıkı Sıkı Kalın Kıyafetler Alın…
Sevgiler
Merve😘

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir