Suistimal Boşnakça Zlostavljanje şaka tabi Boşnakçasını açıklayacağımdan değil.
Kötüye kullanma anlamına gelir Arapçadan Türkçeye girmiştir.

Boşnakçayla ne ilgisi vardı bende bilemedim bazen fazladan gereksiz bilgiye sahip olabiliyorum.

Dış Ses: Bilgi gereksiz değildir canım 🙂

Her neyse,

İki kelimeden oluşmaktadır.
Su’: kötü,
İstimal: kullanmak. Modern Arapçada “su ‘istihdam” denilir.

Ne yapayım en sevdiğim dil şu dünyada. Okumayı bir türlü beceremesem de derdimi anlatıyorum arkadaş. Ayrıca unutmayınız ki bir Kadına dünyada beden dilini en iyi kullandırtan lisan. Neyse oraya bir ara değiniriz canım.
Mesela elini verirsin kolunu kaptırırsın. Kol lazım olduğundan elden olduğuna yanmazsın bile. Hani o derece yangından mal kaçıran kişi misali ne kurtarsan kar diye bakarsın. Ama gene de bir imtihana maruz kalırsın.
Bütün iyi niyetlerin sırasız darbeye uğrar böyle boş boş bakarsın. İşte o anların fotolarını çeksek çok güleriz seneler sonra. Çünkü bundan 20 sene sonra aynı el-kol kaptırma durumu gene yaşanacağından olaylardan ders almayı beceren sınıfa dâhil olamayacağız.

O yüzden bugün ağladığın olaya gene ağlamak hep retro’dan olacak. Ya da güldüğünde bugünleri aramış olacak duruma gelmeyesin…
#birdosttavsiyesi

En çok güldüğüm cümle “ben çok değiştim”! Yahu sen değişsen şu cümleyi söyler misin? Mümkün mü? Asla! Ama neye niyet neye kısmet ya tutarsa diye diye zırvalık yaratıyoruz o kadar. Ya da yaratılmasına izin verdiğimizden oluyor bütün bunlar. Boş verin diyeceğim bunların bile “an”’lar da tadı var. Aslında yaşanılan her şeyin kıymeti var da işte bilene ithaf etmek en güzeli olabilir ancak.

Taktiksiz hayat ne kadar güzel ve sade ama ne mümkün sanki onca hayat telaşı yetmiyormuş gibi hep taktik hep taktik. Vallahi harcanan enerjiyi böyle boşa harcamak acınası tabi.

Ama mecburen karşınızdakini eski dilde idare etmek günümüzde taktik haline gelmiş gülünesi bir durum. Oysaki insan idare etmek diye ancak bir kariyer olabilir. Meslek seçilse insanlar kendini geliştirir, yetiştirir.

Özel ilişkilerde bunun ne denli yıpratıcı olduğunu sorgulamama bile gerek yok herhalde. İnsan ne bileyim patronunu idare eder, altını, üstünü falan ama bu ciddiyetten ileri gelir sadece. İş ne zaman ki özel yaşama taşıyor işte o zaman gerçekten bizim kültürümüz dönüyor tarihe bakıyor. Bknz.Hürrem Sultan. Yani ne kadar sevsem de tarihimi herhalde harem ile bir tutulacak bir özel yaşantıdan bahsetmiyoruz.
Bedene bulaşan virüs olarak algılıyorum suiistimal edilmeyi ve hemen tuvalete gidip çıkartmanızı öneriyorum. Bir başkasının iyi niyetini “keskin” bir şekilde hem de, “suni” şekilde suiistimal etmesine karşılık olarak kusunuz. İster tuvalete ister karşınızdakinin yüzüne. Ama içinizde biriktirmeyin demeye getiriyorum. İnsan içinde tuttukça biriktirir ve bu birikimler hep yanlış zamanlarda ortaya çıkar. En doğrusu o anda içinizdekini kusup o kişiyi kendi hayatınızdan men etmektir. Kimsenin durduk yere iyi niyeti öyle canının istediği gibi savurmaya hakkı yoktur. Olmayacaktır da. Dünya düzeni böyledir ne ekersen onu biçersin diye boşuna mı demişler.
#whatgoesaroundcomesaround

Her insan bir şekilde bunu becerir. Bazen istemeden de oluşur böyle durumlar ama telafisi güçtür. İyi insan – kötü insan ayrımı da bundan sonra başlar. İyilikte pişmanlık vardır ama kötülük her zaman anını kollar. Hep bekler o zayıf anda hücreye giriş yapar ve kendini oraya kitler. Ne zaman ki birinin kapıyı açmasını beklemeye koyulursunuz bakmışsınız yıllar geçmiş gitmiş…
O zaman aynen şöyle yapıyorsunuz “khalas” “خلاص” ve konu kapanıyor.

This one is basically a twist on the traditional khalas.
It usually comes after an exhausting amount of time spent on doing one particular thing … Because you want it to be perfect.
Mission accomplished! “i am done” yani…
E o zaman Eylül hoş geldin…

 

Sevgilerimle,

Merve♥

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir