İşten eve dönüş yolunda, şöyle bir eve girsem, üstümü başımı çıkarsam, koltuğa uzansam diyoruz ya… Zaten malum güzel şehrimin trafiği insanı yoruyor da, fark etmiyor bir an önce eve gelme psikolojisi içine sürüklüyor insanı işte… İşte öyle günlerden birinde ve eve kapanma isteği içindesiniz, şöyle güzel bir uzanalım rahat koltuklarımıza ve NE İZLİYORUZ? ortaya dökelim…

Öncelikle Türk dizilerini ciddi bir teşvik ve tanıdık biri olmazsa bilmiyorum ve takip etmiyorum. Niye derseniz? Yaratıcı gelmiyor hep aynı konular, aynı duygular çok az dizi var eskiye ait, haftanın o günü gelsin diye sabırsızlıkla beklediğimiz.

Mesela 2002 yapımı “Asmalı Konak” asla unutamam o kadar çok severdim ki nadirdir öyle dizi öyle uyumlu karakterler bir daha bir araya gelmez.


Mahinur Ergun – Meral Okay kaleminden ve Çağan Irmak komutasında çekilmiş muhteşem bir dizi projesiydi. Baktığında ne var klasik bir Türk ailesi ve evde yaşanan gizli saklı olaylar dizisi ama işte öyle değildi. O zamanlara göre ilk defa gidip han-hayat tarzı yaşam biçimini ekrana taşıyan ilk diziydi Asmalı Konak. Zaten arkasından çekilen dizilerden biliyoruz ki hepsi Urfa, Mardin set kurdular. Ama bir şey ilk kez yapıldığında asla arkasından gelenler onun gibi olamıyor her hikâyenin orijinali güzel bence.

Ve Haziran Gecesi… Unutamadığım Türk dizilerinden sonunda saçmalamış olsa da başından ortasına harika bir diziydi. Gene burada da Mahinur Ergun çıkıyor tabii. Zannetmeyin bir Özcan Deniz hayranı olduğumu falan… Aksine şarkıcı olarak değil sadece oyuncu olarak çıkış yapmalıymış her neyse ki hayat onu da olmaması gerektiği yerden aldı olması gereken yere getirdi sonunda… Yani oyunculuğunu beğenirim insanı şaşırtan bir yeteneği olduğu kesin.
Şaşıfelek Çıkmazı… Derya Alabora, Fikret Kuşkan, Ülkü Ülker 1996-1998 yılları arasında TRT de yayınlanmış harika dizilerden biriydi. Yazar Mahinur Ergun, Yönetmen Mahinur Ergun, Çağan Irmak gene aynı kadro karşımızda…

 

Ferhunde Hanımlar… Ankaralı olmanın verdiği o gururla seve seve izlerdik küçükken… Hatta dizide kullanılan evlerden bir tanesi çok sevdiğimiz bir aile dostumuza aitti. Senarist Yeşim Olcay, Sevim Hazel Ünsal, Gülsüm Kaplan, Yönetmen Tülay Eratalay – Murat Karahüseyinoğlu Gülsen U. Erişdi – Altan Yücel.

Kurtlar Vadisi ilk başladığında nefessiz izliyorduk Çakır Bey (Oktay Kaynarca) karakteri ölünce dizide öldü benim için 2 sene sonunda diziyi bir daha izlenmemek üzere rafa kaldırdım.

Ezel… Zaten herhâlde Türk dizi kültürüm bu diziyle bitti. İzlediğim en güzel senaryolardan biriydi karakterler ve canlı seçimler gerçekten inanılmazdı eksiksiz herkes oynadığı karaktere uyuyordu. Belki ileride EZEL ile ilgili bir blog yazısı yazarım hatta Ramiz Dayı’nın Oscar Wild sözlerini oturur yazarım belki de… Fazla melankolik bir yengeç günümde yazmak üzere diyorum…

 

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya’yı yazmadan olmaz Türk dizilerine olan pozitif düşüncelerimi daha da inançlı hale getirmiştir… Bazen diyorum hayat bazen işte her birimizden bir tane olan her karakteri çok canlı olan hayatımızın çok gerçekçi kısmından traji komik kısmına geçişi ekranlara taşıyan çok güldüğüm ve özlediğim dizidir.
Gelelim Yabancı dizi furyasına… Gerçekten burası çok önemlidir çünkü 1990lardan bahsediyorum o zamanlar bu sektör dış pazara yeni açılıyordu… Hem bizde de çok fazla kanal yoktu kablo tv, uydu ve digitürk dünyası başlamamıştı. İşte o zamanlar imkânları zorlayarak bu dizileri takip edenler iyi bilirler daha doğrusu bunlarla büyüyenler desek daha doğru olur…

Muhteşem Yüzyıl için de başından güzel övgülerim vardı ne zaman ki bu tarih olayımızı saptırdılar ve dizi karakteri diziden ayrıldı dizinin tadı kaçtı bir de Tarih severler bu konuya ilgisi olanların keyfi kaçtı dizi rengini kaybetti. İlk ve son diziydi belli bir bölümüne kadar takip ettiğim diyebilirim.

Medcezir dizisini bir ara takip etmiştim ama o da bir zaman sonra sürüden ayrılmamıza sebep oldu…

 

Son zamanlarda ilk kez yeni bir diziye takıldım ve izliyorum İçimdeki Fırtına… Henüz çok yeni ama oyuncuları çok sempatik Merve Boğulur bence çok ama çok iyi bir aktris. Gizem Karaca ayrıca iyi. Bakalım görücez…

 

Benden 1 yaş büyük olan The Cosby Show…
5 yaşında falan yarım yamalak anlamadan izlemeye başladığımı çok iyi hatırlıyorum daha çok yurt dışı seyahatlerimizde tv den mutlulukla takip ettiğimi asla unutamam. O zamanlardan beri de siyahileri çok seviyorum.


1997de başlayan Ally McBeal ah ne severdim bu diziyi… Yıllar sonrasın da bir üst komşum vardı ki o da bu dizinin hastasıydı Ally i kaçırmadan Cnbc de izlemek boynumuzun borcuydu.

 

Gene 1997 yapımı olan Buffy the Vampire Slayer bayıla bayıla izlerdim ne harika diziydi.

 

Akabinde 1998 Sex and the City girdi hayatımıza nereden bilebilirdik 6 sezon devam edeceğini ama başından bile çok belliydi rakibi de yoktu.

 

2003’ Nip/Tuck nasıl anlatabilirim bu diziye olan sevgimi. Sıkı takipçisiydim sonuna kadar izledim. Bittiğine de çok üzülmüştüm.

2004’ Ama gel gelelim ki bir dizi var beni kendine hapsetmişti, uyumadan okula gittiğim zamanlarım bile oldu ki feda olsun… The 4400… bugün hala ne izliyorsun diye konuştuğumda bu diziyi hiç bilmeyen insanlarla tanışıyorum ve hemen izleyin diyorum. Gerçekten izlenmesi gerekenler listesinde 1 numarada olan izlediğim nadir güzel olan dizilerden biriydi.

 

2004’ Hemen ona yetişip ilk gösterimini yapan Lost… o da hala acaba devam ederler mi diye beklediğim harika dizilerden biriydi.

 

2005’ Prison Break muhteşem + muhtemeşem + muhteşem…! Başka ne söylenebilir ki. Herkesin benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum…

2007’ Gossip Girl en yakın arkadaşımla torrent indirerek her Pazar gecesi izlediğim hasta olduğum diziydi. Hele müziklerine söyleyecek sözüm yok. Her bölüm başka bir müzik ve orijinallik vardı dizide. Blake Lively favorim elbette.


2008’ True Blood… Ben vampir sever Merve olunca normal tabii bu dizileri takip etmem. Ama güzeldi…

2008’ The Mentalist ne izlerdim kaçırmadan… O da izlenilmesi gerekenlerden.

2009’ Doll House bambaşka harika diyorum… 2 sezon oynamasına rağmen bence 8 sezon oynasa giderdi dediğim harika senaryo ve cast ı olan dizidir.


2009’ The Vampire Diaries yorum bile yapamıyorum sene 2017 dizi hala devam ediyor üstelik diziden dizi bile çıktı… The Originals…

2011’ Game of Thrones herkesin bu dönem sıkı dizi izlediği ve özellikle evde oturduğunu düşünürsek ülkenin %60 lık dilimi izliyor diye düşünüyorum. Muhteşem bir senaryo, çekimler eşsiz gerçek gibi. Her bölüm başka bir olaya sürüklüyor ve sezon bittiğinde bir diğer sezonu beklemek asker yolu beklemek gibi. Abarttım biraz ama gerçekten izlenmesi gereken #1.dizi. Tabii Vikings unutmayalım o da ayrı bir göz bebeği ama hangisi deseler Game of Thrones derim konuyu kaparım.

2015’The Night Of toplamda 9 bölüm sürdü minicik bir diziydi ama izlemeden geçmeyin zaten son zamanlar sıklıkla karşıma çıkan genç aktörlerden Riz Ahmed oyunculuğunu çok çok iyi gösteriyor. İzleyin derim.

Narcos 4 sezon sürdü ve bitti. Nasıl bitmesin diyeceksiniz adamın ömrü 4 sezona yetti tabii ama ne kadar ayrıntı verseler de başka bir diziydi. Gerçi şu anda yayılan haberlere bakılırsa diğer Cartellerden de hikâyeler varmış ve dizi devam edecekmiş başka bir kişiye geçiş yaparak. Hayırlısı diyelim gene izlerim kaçırmam ama Pablo Escobar havası olmaz bence.

2015’ Sense 8… Bir saniye dur ve düşün izlemedin mi? Hemen izle sakın vakit kaybetme. 8 farklı ruh, 8farklı ülke ve insan. Ya hepsi aynı gün doğmuş ve kolektif bilinçaltında birleşiyorlarsa… Hani biraz da bu ilgi alanınsa, bu tarz psikolojik gerçeklerin olduğuna inanıyorsan bu dizi senin dizin derim. Gerçi ben başladığımda dizi bebekti ve 2.sezon geçişi uzun sürdü nihayet Aralıkta 2.sezon müjdesi verdi yapım şirketi bir de özel bölüm hazırladı ve start verdiler. Mart ayında yeni bölümleriyle ekranda olacak.

Helix izledim ama çok beğendin mi diye sorarsanız hayır bayılmadım dizi yokluğunda olabilir sadece.

2014’ How to Get Away with Murder bugünlerde müptelası olduğum akıl almaz bir zekâ senaryosundan çıkma harika dizi şiddetle tavsiye ederim. Her bölüm içinde başka bir bölüm ve sırlar bitmiyor her bir bölüm de yeni bir gizem giriyor diziye.

Yazmadığım çok dizi var ama çok fazla etkilemediği için gözlerinizi yormak istemedim diyelim. Güzel tavsiyeleriniz varsa merakla yorumlarınızı bekliyorum.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir