Yazılar

%1 İhtimal…

Yerde bulunan her paranın şans getirmediği açık. Şans getiren tek hayvan tabii ki tavşan değil, 4 yapraklı yonca da… Peki, senin şansın ya yine sensen?

Bunu bir düşün…

Ya bütün gökyüzü sen isen… Ve bildiğin her şey senin nefesinle başladıysa o zaman hayatta her şey %1…
Geri kalanı sensin…

%1, Pozitif tam sayılı en küçük yüzdedir. Ve ne kadar da manidardır.
Bunu da bir düşün…

Bir zamanlar gökyüzünde irtifamı düşündüğüm zamanlardı. Aşağı bakınca her şeyin ne denli küçük olduğunu görebilme şansı sadece yerden yükselen bedene değil aynı anda da aklıma da düşmüştü… İşte bunun ne denli anlam kazanacağını bilmeden kendi kendime bu soruyu sormuştum ya her şey bizimle başlıyorsa… Ya bütün gökyüzü bizsek…

Neden o zaman bize bir şeylerin şans getireceğine inanıp duruyoruz ki? Biz önce kendimizin ve sonra bir şekilde dâhil olduğumuz başkalarının hayatlarının şansıyız. Böyle bakınca %1 çokta kötü durmuyor. Yani hayatta her şey %1. Geri kalanı mutlak suretle özgürlük ve sen.

Bunları bana yazdırtan her şeyin sıfırla başlaması olsa gerek. O yüzden bırakalım bizi donatan maddeyi ve var olduğumuz noktaya hep yakın olalım. Kendini ne kadar yakınında tutarsan etrafını da o kadar iyi gözlemlersin. Ne zaman ruh bedenden ayrılmadan önce yıllarca yaşadığı bedene yabancı kalır o zaman sen de başkalaşırsın. Sadece sen sen ol ve başkalaşma. Değişim denen şey sadece bedenin yaşlanması ama ruhsal boyutta hiçbir duygu ve öz yaşlanmaz. Sabit kalır sadece dünden değer kazanır. Sanırım ben en çok ben olmayı sevdiğimden hiçbir zaman başka bir hayatın ışığına bürünmek istemedim. Ve o yüzden ben ben olmayı seçtiğim için, günün adamı olmaktansa kendimin gününün insanı oldum.

İnsan yeter ki istesin o %1 ihtimalle bile neler yapar bir düşünün…

Hayat sadece bütüne sahip olmaktan değil, bütünden geriye kalanı olumsuz arzulara çevirmemekten ibaret aslında. Ne zaman bunun farkına varıyorsun, o zaman gelişimizin ve dönüşümüzün içinde geçirdiğimiz yolculukta bize eşlik edenlerinde %1 ihtimal olduğunu öğreniyorsun.
Kimseyi kırmayın bunu yürekten söylüyorum. Kimseyi incitmeyin. Hayat böylesine kolay harcanacak kadar uzun değil. Anlık hırslar ve olumsuz arzularınızın esiri olmadığınız gün empati seviyeniz yükselir, arzuladığınız ve olmak istediğiniz her yere gidersiniz. Öyle şans ya da mucizelerin de sadece size eşlik ettiğini anlamış olursunuz.

Bugün değil her gün şanslıyız bir gün değil her gün şanstan uzak kalabiliriz. Bırakın bunlar sadece size eşlik etsin. Siz gene 4 yapraklı yoncaya inanın, gene uğurunuzu yanınızdan eksik etmeyin. Ama hayatın içinde birer kitap sayfası olduğumuz gerçeğini de unutmayalım.
Bugün Dünya Barış günü ayrıca… Kendinizle barışın, diğerlerini de affedin.

Teknolojinin hızla geliştiği ve bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde, insanlar için barışın temini daha çok önem kazandı. Bir taraftan da yıkıcılığın hızı desek sanırım çokta abartmış olmam. Tüm dünyada şiddet ve terör olaylarına karşı eş zamanlı olarak sesler ve tepkiler yükselirken, barış ve dostluk ortamı insanların özlemini çektiği öncelikli unsur olarak kendini gösteriyor. Buna en büyük tehdit öncelikli olarak teknoloji çağının giderek kötüye kullanımını ve şiddete eğilimini arttırsa da halen insanlığın ölmediğine de inanıyorum.

Önce hayatınızda ki en büyük iyiliğiniz kendinize olsun ve sonra kendi canınızı yakacak bir unsurun başka bir hayatı da bu denli yakabileceğine ön görünüzü odaklayın. Belki daha kolay olur bilemezsiniz yarın için çok geç olmadan önce kendi şansınız olun ve başka hayatlara da ışık olun. Her şey kendini çok sevmekle başlar.

Sevgilerimle,

Merve♥

 

Kısa Kısa…

Dünya Barış Günü

1 Eylül, İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı tarihtir. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etmişti. İkinci, Dünya Savaş’ında Nazi Almanya’sını binlerce insanını kaybetme bahasına yenilgiye uğratan Sovyetler Birliği ile müttefikleri bu günü Barış Günü ilan etmekle, 1 Eylül’ü dünyanın en vahşi savaşlarından biri olan İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün olmaktan da çıkarmış oldular. Bu güne yapılan en büyük iyilik budur.

Theory of knowledge öğretmeninden alıntı: “Doğada ihtimaller yoktur, bir olay ya gerçekleşir, ya da gerçekleşmez. İhtimaller, olayların var olma potansiyelinin değil, insanın ne kadar emin olamadığının ölçüsüdür.”

 

 

#besurpised
#beloved
#beisnpired
#bemoment
#beyou
#beme