Yazılar

Yıllanmış Bordeaux

Kendisi Fransa’nın güneybatısında ve daha şehre girmeden içinizi kıpır kıpır eden farklı bir havası var. Türkçe okunuşu Bordo.
Yıllarca “La Belle Endormie” yani (Uyuyan Güzel) olarak bilinen şehir Bordeaux… 2000’lerin başında büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Trafiğe kapalı bulvarlar mı, neo klasik mimarilerin restorasyonları ile modernleşmiş güzel şehir. Kolaylıkla kullanabileceğiniz şehir içi ulaşım sistemleri ile Fransa’nın şirin liman kentidir. 2007 yılında, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almıştır.
Bordeaux sözlük anlamı Bordo şarabıdır. Aynı isimde ünlü bir futbol takımı da vardır. Bordeaux, Fransa’nın şarabı ve futbol takımıyla ünlü şehri kısaca…

 

Hadi gezelim o halde…

Bordeaux’da tüm ahşap binalar 18. yüzyılda yıkılarak yerine taş binalar inşa edilmiş ve günümüze kadar da bunlar çok iyi korunmuşlar. Şehri gezerken içinizi ister istemez niye bizde böyle değiliz diye düşünüyorsunuz. Çünkü kent hem modernleşmeye hazır tutulmuş hem de şehir planlaması asla göz yormuyor. Sizi rahatsız edecek hiçbir çarpık yapı göremiyorsunuz. Gerçi bütün Avrupa böyle ama gene de bu şehirler gezip tanıdıkça sizi daha da çok şaşırtıyor.

Bourse Meydanı
Bordeaux’nun simgelerinden ve görülmeye değer. Fotoğraf makinanız olmadan gitmeyin ve tabii yağmurluksuz asla çıkmayın. Kraliyet için inşa edilmiş bu meydan, araba yoluyla Garonne Nehri’ne paralel duran Miroir d’eau (Su Aynası)’den ayrılıyor, ancak binaların yansıması, özellikle de akşama doğru yapılan ışıklandırılma sayesinde harika bir manzara oluşturuyor.
Her iki yılda bir Bordeaux, dünyanın farklı ülkelerinden binlerce yolcu çeken ünlü bir kutlamaya ev sahipliği yapıyor. Bu ünlü şarap festivali «Bordeaux Fete le Vin». Bu festival şarap üreticileri ve bu harika içeceğin uzmanları tarafından ziyaret ediliyor.

 

Cailhau Kapısı
15. yüzyıldan kalma sur kapısıdır.
Pierre Köprüsü, Garonne Nehri üzerinde kurulmuş ilk köprü olma özelliğini taşıyor ve I. Napolyon döneminden kalma.
Quinconces Meydanı, Avrupa’nın en büyük kent merkezi ve burada Montaigne ile Montesquieu’nun heykelleriyle kentin simgelerinden olan Girondins Anıtı da bulunuyor.

Bordeaux Büyük Tiyatro
Bordeaux Büyük Tiyatrosu; Bordeaux’da tiyatro binasıdır. Eski tiyatrosu yangında kül olunca, Mareşal Louis François Armand de Vignerot du Plessis’in valiliği sırasında, Mimar Victor Louis tarafından yapımı tamamlanmıştır.

Müze gezmeyi sevenlere müjde!
Güzel Sanatlar Müzesi, Akitanya Müzesi, , CAPC Modern Sanatlar Müzesi, Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Şarap Müzesi (müzenin orijinal adı La Cite du Vin, anlamı Şarap Şehri) bunlardan birkaçı.
Ama şaraplarıyla ünlü Bordeaux’ya geldiyseniz Şarap Müzesi‘ni görmeden ayrılmayın derim. Ve mutlaka not defterinizi yanınıza alın. Gerçekten gezmeye ve görmeye doyamayacağınız saatler geçireceksiniz. Hatta çocukken tarihi sevmeyenlere bile oturup baştan okumam gerek dedirtir bu şehir.

Gelsin kilolar…

Fransa dendiğinde ilk akla Michelin Restoranlar ve ünlü şeflerin sunumları akla gelir. Hemen giden birine sorarsın ya da açarsın www.viamichelin.com bilgi alırsın.
Bistrot Des Globe Trotteurs

Le Bistro Du Musée
Meşhur bifteği ‘Entrecôte à la Bordelaise’
Tek kelimeyle süper!

Le Clos Du Roy
Lezzetleriyle Michelin Guide’a girmeye hak kazanan restoran, buharda pişirilmiş kaz ciğeriyle nam salmış.
La Tupina
Bresse tavuğuyla oldukça ünlü.
Le Bar A Vın
Kentin tarihi görünümünü yansıtan mekân, şarap ve peynir tabaklarıyla ünlü.

Şarap Demişken…
En iyileri listelemeden olmaz tabii ki. Asla anlamadığım birkaç tiyo dışında iyi şaraptır bu demekten başka bilmediğim bir konu ancak tamamen ilgiyle odaklı bir durum. Ne kadar sevmesem de hayatımda içtiğim en iyi şarapları burada tattım.

CHÂTEAU TAYAC
TAYAC Şatosu bir aile mülkiyetidir. Soussans çakıllı kruplarına bağlı bağlar Médoc’ta yer alır ve prestijli Margaux isminin merkezinde 37 hektara uzanır. TAYAC şatosu, dört nesildir mahsul toplayıcı mülk sahibi PORTET ailesi tarafından yönetilmektedir. COUSINIE metodu bu alana uygulanır ve işletmeyi hassas şekilde sınırlandırarak bağlara cömert bir besin katkısı sağlar. Zeminler böylece denge kazanır ve zorlamalara karşı doğal olarak güçlenir. Üzüm bağları özel koşullardan tamamen yararlanmaktadır. Yeşil yaprak ve hasat randımanı arttırır ve Fransız meşesi fıçılarda 12 ay boyunca bekletilen şarap kalitesini en iyi seviyeye getirir. TAYAC Şatosu şarapları, Bordeaux, mahzenciler, restoranlar ticaretinde satılır ve doğrudan ihracata yöneliktir.

1945 CHÂTEAU MOUTON-ROTHSCHILD
Sormayın fiyatını 90.000 tl idi en son.
Bordeaux’un kuzey batısındaki Médoc bölgesinin Pauillac köyünde bulunan ve fransa’nın Rothschild banka ailesinin üyelerinin sahip olduğu şarap evinin üretimi olan şarap, yıllık yaklaşık 35.000 kasa üretim kapasitesine sahiptir. Dünyanın en pahalı kırmızı şaraplarından biri olan Château Lafite Rothschild, % 70 Cabernet Sauvignon, % 20 Merlot ve % 10 Cabernet Franc üzümünden yapılmaktadır.

Asla içemem :)…. Yutamam yani boğazımdan geçmez.

1811 CHÂTEAU D’YQUEM
Bordeaux’nun en iyi şarapları arasında yer alan şişe, üretilmiş en iyi vintage parçalardan da biri olarak kabul ediliyor. Şarap, Christian Vanneque tarafından 2017’de işindeki Paris’teki restoranı La Tour d’argent’ın 50. yılı kutlamak için almış.
209.000 TL
#nocomment

1947 CHÂTEAU CHEVAL BLANC
Tüm zamanların en iyi Bordeaux’u olarak bilinen şarap, önceleri bir İsviçre’linin elindeydi. Daha sonra yapılan bir açık artırma ile Cenevrede Christie’s’e satıldı. Şarap önümüzdeki 50 yıl boyunca kullanılabilir.
544.200 TL

Yok artık der gibisiniz bence de haklısınız!
Her neyse bu işten anlamadığım belli fiyatları ucuz olanları da bulmak zaten adım başı mümkün. Korkmayın bunlar özel seriler ve tadım şarapları her halde Kraliçe Elizabeth bile gelinlerine içirmiyordur. :).
57 adet belgelendirilmiş şarap türünün üretildiği kenttir. Şimdi sınıflandırılmaları falan var hiç o konuya girmeyeyim gerçekten bilmiyorum 🙂 .

Tek hatırladığım 1 kasa şarap hediye getirmiştim, valizimi arabama koymaya yardım eden kişi kutuyu yere öyle bir hızlı koydu ki valizimin ve muhteşem ipadciğimin kan kırmızısında yüzdüğünü şöyle delirir gibi hatırlıyorum. Kalan şişelerle mutlu mesut yaşadım desem yeridir.
Şarabın başkenti olmasına rağmen insanlar daha çok pastis içerler. Fransız rakısı. Hafif sarı renktedir, su ile karıştırtılarak içilir, su karıştırıldığında o da beyaza döner. Daha tatlı gibi bize göre tabii ki bu da zevk. Marsilya ya özgü bir içecektir. Bizdeki limonata bardaklarına benzer bardaklarda bol su eklenerek içilir.

 

Nerede Kalınır?

Yndo Hôtel
Bordeaux’nun tarihi merkezinin kalbindeki 19. yüzyıldan kalma özel bir konakta hizmet veren lüks bir otel olan Yndo Hôtel, konukların şık ama huzurlu bir konaklamanın keyfini çıkarabilecekleri gölgeli bir terasa ve güzel kokulu bir bahçeye sahiptir.
Yndo Hôtel’in odaları tasarım mobilyalarla ayrı ayrı dekore edilmiştir. Odalarda klima, balkon ve oturma alanının yanı sıra düz ekran uydu TV, ücretsiz Wi-Fi, iPod yuvası ve kahve makinesi bulunmaktadır. Zarif en-suite banyolar ücretsiz banyo malzemeleri ile donatılmıştır.
Kahvaltılar ve yemekler pazardan temin edilen çeşitli yöresel ve mevsimlik ürünlerden oluşmaktadır. Yndo Hôtel ayrıca konuklarına 24 saat oda servisi ve resepsiyon hizmeti sunmaktadır.
Gambetta Meydanı’nın ve Cours de l’Intendance’ın yanında yer alan tesis, 15 dakikalık yürüme mesafesindeki Saint-André Katedrali’ne ve Belediye Binası’na ev sahipliği yapan Bordeaux kentini keşfetmek için mükemmel bir hareket noktasıdır.
Le Boutique Hotel Bordeaux
Bordeaux’un tarihi merkezinin kalbinde yer alan Le Boutique Hotel, yemyeşil bir avluyu çevreleyen bir 18. yüzyıl şehir evidir. Otel 100 yıllık bir kestane ağacının gölgelediği 140 m²lik terasa sahiptir.

SEVGİLERİMLE,
MERVE♥

 

Kaynaklar
www.esquire.com.tr/ekstra/kultur-sanat/2016/06/06/bir-ortacag-masali-bordeaux
www.indigodergisi.com/2016/10/bordeaux-sarap-ve-tarih-kokan-kent/